środa, 7 sierpnia 2013

Pokonaj upał podczas bieganiaUpały są nie tylko męczące, ale mogą być także bardzo niebezpieczne, a wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie czeka nas kilka gorących dni. Jeśli raz na jakiś zrezygnujesz z ćwiczeń dlatego, że pogoda dała Ci w kość, nic złego się nie stanie. Regeneracja i relaks należą się każdemu. Lato jednak trwa dość długo, dlatego warto znaleźć sposoby na to, by radzić sobie z wysoką temperaturą.

1.Pij
Najprostszym sposobem na uniknięcie odwodnienia jest po prostu przyjmowanie dużej ilości płynów przed, w trakcie i po treningu. Podczas dłuższego treningu biegacze mogą pić specjalnie przygotowane napoje dla sportowców, które pozwalają na uzupełnienie elektrolitów.
2.Patrz na zegarek
W lecie najlepiej unikać słońca w zenicie. Dobrym pomysłem są treningi rankiem lub wieczorem. Między godziną 15 a 17 ziemia jest najbardziej rozgrzana. Jeśli biegamy podczas upału, lepiej trzymać się zacienionych szklaków.
3.Ubierz się odpowiednio
-Spróbuj założyć jasną, luźną i oddychającą odzież. Jak wiadomo, ciemne kolory przyciągają światło słoneczne. Luźna koszulka zapewni przewiewność. Zupełnie odradzam bawełniane t-shirty, bo szybko zamienią się w mokrą szmatkę.
-Chroń głowę czapką lub chustą. To właśnie nasza głowa jest najbardziej narażona na działanie słońce. Jej przegrzanie może być fatalne w skutkach.
-Oczy też potrzebują ochrony. Dobre okulary przeciwsłoneczne, które blokują promienie UV w zupełności Ci ją zapewnią.
4.Nic na siłę
Jeśli podczas biegu poczujesz się kiepsko, słabo albo Cię zemdli, natychmiast zatrzymaj się i odpocznij. A najlepiej poszukaj miejsca, w którym jest cień i napij się czegoś zimnego (warto mieć ze sobą pas na bidon). Podczas biegu obserwuj swój organizm i kiedy tylko odczujesz spadek formy, zatrzymaj się i uzupełnij brak wody chłodnym napojem. Jak rozpoznać odwodnienie? Objawy odwodnienia to: pragnienie, bóle i zawroty głowy, dreszcze, nudności, kurcze, czucie gorąca na czole lub karku.
5.Szukaj cienia
Jeśli przyjdzie Ci biegać w środku upalnego dnia tak zaplanuj trasę, aby unikać otwartych przestrzeni. W miarę możliwości biegaj w parku lub w lesie. Nie unikniesz w ten sposób wysokiej temperatury, ale już samo schowanie się przed działaniem promieni słonecznych wystarczy, aby uzyskać większy komfort.
6.Nie szalej
Nie pobijaj rekordów. Lepiej sobie odpuścić bieg i pobiec wolniej, niż męczyć się w trakcie lub po nim.
7.Baw się
Załóż lekkie buty, okulary przeciwsłoneczne, krótkie spodenki i biegaj jak najczęściej! A jeśli poczujesz zmęczenie czy spadek formy, ochłodź się ogrodowym wężem, weź chłodny prysznic albo wskocz do basenu. Jednak pamiętaj, że każdy trening ma Ci przede wszystkim sprawiać przyjemność.
Uwaga! Wysiłek fizyczny może być niebezpieczny dal każdego, nawet dla osób w świetnej formie, jeśli spełnione są jednocześnie następujące warunki:
Temperatura 
Wilgotność
30ºC
90%
31ºC
80%
32ºC
70%
33ºC
60%
34ºC
55%
35ºC
45%
36ºC
40%

8. Bieganie to przyjemność

Nie zniechęcaj się, bieganie ma sprawiać przyjemność, a nie być złem koniecznym. Przyjemnie się biega z niegłośną muzyką na uszach lub z przyjacielem, którego obecność może zmotywować. Nie przeciążaj siebie i słuchaj, co Twój organizm chce Tobie powiedzieć.
Categories: , ,

6 komentarzy:

 1. Love your blog and photos!

  Maybe you would like to visit and follow my blog - www.UmoStyle.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć:)

  Chciałbym Cię serdecznie zaprosić do rejestracji na forum skierowanym szczególnie do blogerów, gdzie możesz się dzielić swoją wiedzą i wsparciem:
  www.twojasylwetka.cba.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. http://fitella.blogspot.com/
  Zapraszam serdecznie 
  Dieta fit ♥

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej :) Potrzebujesz schudnąć sporo ? Sama miałam problem, ważyłam o jakieś 30kg za dużo...
  Udało mi się schudnąć około 25 kg ... Jak to zrobiłam ? Skorzystałam z tego bloga:

  https://dietalux.wordpress.com/

  Warto zajrzeć, może komuś jeszcze pomoże :)

  OdpowiedzUsuń