sobota, 29 czerwca 2013

Dlaczego warto biegać?

Oto 10 powodów, by zrobić pierwszy krok.



1.       Bieganie jest proste. Nie musisz niczego się uczyć, wystarczy że chcesz.
2.       Bieganie zapewnia szczupłą sylwetkę. Jeśli biegasz w ciągu tygodnia około 30 kilometrów, spalisz tyle kalorii, że będziesz tracił na wadze bez żadnych zmian w Twoim jadłospisie.
3.       Bieganie jest zdrowe. Wzmacnia serce i układ krwionośny oraz poprawia funkcjonowanie całego organizmu. Serce to też mięsień i gdy zmuszasz je do wysiłku, staje się mocniejsze i zwiększa się jego objętość. Przyspieszone tętno i oddech podczas biegu sprawiają, że do wszystkich tkanek dopływa więcej natlenionej krwi i są one lepiej odżywione. Dzięki bieganiu obniżysz też ciśnienie i tętno spoczynkowe.
4.       Bieganie pomaga budować mięśnie. Lepsza kondycja pomaga w ich regeneracji po treningu na siłowni i szybciej są gotowe do następnego wysiłku.
5.       Bieganie zabija stres. Wstrzymuje produkcję katecholamin – substancji, które powodują napięcie nerwowe.
6.       Bieganie poprawia pracę mózgu. Już po 20 minutach lekkiego truchtu łatwiej się skoncentrować i znaleźć lepsze rozwiązania zawodowych i osobistych problemów. 
7.       Bieganie pozytywnie wpływa na seks - zarówno u pań, jak i panów. W rezultacie możecie nie tylko dłużej, ale i częściej. Dlatego warto do biegania namówić też swoją partnerkę lub partnera. 
8.       Bieganie jest tanie. Wystarczy para dobrych butów do biegania, która wytrzyma na pewno jakieś 1000 kilometrów, a kosztuje ok. 200-300 zł. Do tego jakiś T-shirt i spodenki lub dres, który na pewno znajdziesz w swojej szafie, i już możesz ruszać w trasę.
9.       Bieganie jest dostępne dla każdego. Wystarczy, że wyjdziesz z domu. Choćby zaraz po skończeniu lektury tego artykułu. Nie musisz się z nikim umawiać, rezerwować sali, kupować żadnych karnetów, nie musisz czekać, aż przestanie padać deszcz czy wiać wiatr.

10.   Bieganie jest przyjemne. Daje radość - nie tylko wtedy, gdy biegniesz za przystojnym facetem albo zgrabną kobietą. Sprawdź sam.

źródło: runners-world.pl

Mój wynik: :)

środa, 26 czerwca 2013

Rodzaje i gatunki serów - jakie sery kupować?

Sery białe, żółte, topione, pleśniowe; ostre i łagodne, słodkie i pikantne; z mleka krowiego, koziego lub owczego - niezliczone rodzaje i gatunki, które kuszą smakiem i aromatem. Sery są zdrowe, zawierają wapń, białko i witaminy z grupy B, ale są też dość kaloryczne, dlatego należy jeść je z umiarem.



Kto wynalazł ser?
Pierwszy ser został wynaleziony prawdopodobnie ok. 10 tysięcy lat temu przez przypadek, z zsiadłego mleka, które pozostawione na jakiś czas stało się kwaśne, a następnie rozdzieliło się na serwatkę oraz skrzep. Odcedzony, osuszony i posolony skrzep to właśnie ser.

Z biegiem lat pasterze mezopotamscy, a następnie serowarzy z innych regionów świata, doszli do perfekcji w produkcji różnych gatunków sera, którym dziś możemy cieszyć podniebienia. Obecnie na całym świecie produkuje się około 4 tysięcy gatunków sera, z czego w Polsce powstaje około 90 jego rodzajów.

Rodzaje serów
Z uwagi na dużą liczbę gatunków sera, trudno sklasyfikować je według jednego podziału. Pierwszym z kryteriów może być zatem rodzaj mleka użytego do produkcji sera:

·         sery krowie – najpopularniejsze i najczęściej dostępne. Z mleka krowiego powstają sery twarogowe, topione, smażone oraz żółte, takie jak gouda, edamski, morski, ementaler, salami, cheddar, limburger i inne;
·         sery owcze – popularne na południu Polski, w Turcji, Grecji, Włoszech czy Hiszpanii. Sery owcze są bardziej tłuste niż sery krowie, mają też inną konsystencję, specyficzny smak i zapach. Do powszechnie znanych serów owczych należą m.in. włoski ser Pecorino, francuski Roquefort (Cocinelle, Papillon), grecka Feta (tradycyjnie wytwarza z mleka owczego i koziego) oraz polski oscypek i bryndza;
·         sery kozie – sery kozie nie są aż tak popularne w Polsce, ale zajadają się nimi np. Francuzi. Sery kozie mają wyrazisty, lekko słony smak oraz intensywny, korzenny aromat, są też mniej tłuste niż sery krowie czy owcze. Do najbardziej popularnych serów kozich należą francuskie Picandou i Cabecou.

Inny podział serów za kryterium przyjmuje miejsce wytwarzania tego przysmaku (sery podpuszczkowe twarde):

·         ser typu szwajcarskiego - ma łagodny, słodkawo-pikantny smak z lekko orzechowym aromatem, charakteryzują go duże oczka o wielkości dojrzałej czereśni. Popularne w Polsce sery typu szwajcarskiego to m.in. Ementaler, Mazdamer, Sokół, Radamer,Gruyère, Bagnes, Schabziger (ma zieloną barwę), Bellelay,Appenzeller, Raclette;
·         ser typu holenderskiego - jedne z najchętniej jedzonych serów. Do najpopularniejszych serów holenderskich należą Gouda, Edam,Morski, Podlaski, Puławski, Liliput, Łowicki czy Zamojski, które są łagodne, delikatne i słodkawo-pikantne w zależności od odmiany i czasu dojrzewania. Sery te mają zwartą konsystencję i praktycznie nie mają oczek;
·         sery typu holendersko-szwajcarskiego - mają drobne, nieregularne dziurki i delikatny, kwaskowy, lekko pikantny smak. Najbardziej znane rodzaje tego sera to ser Salami, Tylżycki, Mazurski, Warmiński i Żuławski.
·         sery typu włoskiego - sery włoskie dzielą się w zasadzie na trzy typy. Pierwszy z nich to sery twarde, kruche i ziarniste, długo dojrzewające (1-3 lata), o zdecydowanym pikantnym, lekko ostrym i cierpkim smaku oraz specyficznym aromacie. Twarde sery włoskie, takie jak  Parmezan, Pecorino i Grana padano, starte w wiórki dodaje się do wielu potraw z makaronem i sałatek. Drugi typ to sery miękkie: Mozzarella, Ricotta i Mascarpone, używane do deserów i sałatek. Ostatni rodzaj serów włoskich to intensywny w smaku i zapachu ser Gorgonzola z przerostem pleśni, dostępny w dwóch wersjach: łagodna Gorgonzola Dolce i pikantniejsza Gorgonzola Piccante, wytwarzane z połączonego mleka krowiego i koziego. Gorgonzola dodawana jest do różnego rodzaju potraw na zimno i ciepło, w tym do pizzy;
·         ser typu angielskiego - sery angielskie w przeważającej większości są twarde i kruche, mają intensywny, pikantno-słodki smak i jednolitą konsystencję bez oczek. Najpopularniejsze sery angielskie to Cheddar, Cantal, Colby, Cheshire (jeden z niewielu angielskich serów o stosunkowo łagodnym i delikatnym smaku), Dorset Blue Vinny (wyglądem przypomina ser pleśniowy, jednak nim nie jest), Gloucester, Red Leicester (ma intensywną, pomarańczową barwę), Stilton (ser pleśniowy z przerostem pleśni) oraz jedyny miękki, kremowy ser, konsystencją przypominający ser topiony, o ciekawej nazwie Stinking Bishop, czyli Śmierdzący Biskup;
·         sery typu bałkańskiego - sery solankowe o białym lub kremowym kolorze, bardzo delikatne w smaku, zwykle słonawe, robione z mleka krowiego, owczego lub koziego, idealne do sałatek. Typowym serem bałkańskim jest Feta, bułgarski Salamureno oraz polski oscypek.

Mówią o serach nie sposób pominąć sery podpuszczkowe miękkie, do których zaliczamy:

·         sery z porostem pleśni - zostały wymyślone we Francji i to tam są najchętniej jedzone. Są to sery, na których w trakcie dojrzewania pojawia się biała (lub lekko czerwona), delikatna pleśń. Sam ser jest łagodny, ma kremową konsystencję, a jego smak może zostać wzbogacony dodatkiem różnego rodzaju ziół, czasem też orzechów lub warzyw. Do głównych serów tego rodzaju zaliczamy Brie i Cammembert;
·         sery z przerostem pleśni - sery również pochodzące z Francji, a także z Włoch i Anglii (w Polsce - Błękitny Lazur); przysmaki dla prawdziwych koneserów, którzy doceniają intensywny, ostry smak i silny zapach sera. Sery te, np. Roquefort i Gorgonzola, są kruche i średnio twarde, ich aromat zależy od czasu dojrzewania i szczególnych warunków przygotowywania, sery te są grubo pokryte od środka zielonkawo-niebieską pleśnią;
·         sery pomazankowe - to sery pochodzące ze wschodniej Europy, w tym z Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier i Rumunii, wśród których króluje bryndza z mleka owczego i krowiego. Z uwagi na swój specyficzny smak, lekko cierpki, gorzkawy, pikantno-słony, sery te nie cieszą się na świecie szczególnym uznaniem. Aby bryndza dobrze smakowała, trzeba wiedzieć z czym i jak ją jeść - niekoniecznie smakuje na chlebie, ale idealnie komponuje się z farszem do pierogów, naleśników, klusek i zapiekanek;
·         sery maziowe - niezbyt popularne w Polsce, za to cieszą się uznaniem w Belgii (ojczyzna serów maziowych), Holandii, Austrii i Niemczech. Sery maziowe mają miękką, lekko gumowatą konsystencję, są pikantne i lekko gorzkie w smaku, mają intensywny zapach. Do najpopularniejszych serów maziowych zaliczamy Limburger, Romadur, Livarot, Munster.

Wino do sera
Choć w Polsce zajadamy się przeważnie serami typu holenderskiego i szwajcarskiego, również i do nas powoli napływa swoista moda na serowe uczty, podczas których delektujemy się smakiem różnych gatunków sera i popijamy je odpowiednio dobranym winem.

Aby połączenie sera i wina było idealne warto poczytać rozmaite poradniki.

Dowiemy się z nich m.in., że miękkie i łagodne sery pleśniowe (Brie, Cammembert) dobrze smakują w towarzystwie lekkich win czerwonych (beaujolais, cabernet sauvignon) lub białych (pinot, gaillac), zarówno półsłodkich, jak i wytrawnych. Do serów o pikantnym, ostrym smaku pasują z kolei „mocniejsze” w smaku wina, jak bordeaux czy bergerac.

Do serów z przerostem pleśni, takich jak Rocquefor czy polski Lazur, oraz serów maziowych pasować będą wina czerwone (cahors, Bordeaux).  Delikatne, białe wina, muskat czy macon, dobrze komponują się z serami łagodnymi, jak gouda oraz tymi o bardziej wyrazistym smaku, jak cheddar, comté i cantal. Naczelna zasada przyświecająca koneserom serowych uczt, brzmi, że im bardziej pikantny ser, tym wino powinno być bardziej wyraziste.

Czy ser jest zdrowy?

Jako pochodne mleka sery są zdrowe, gdyż zawierają duże ilości wzmacniającego kości wapnia, ale są przy tym dość tłuste i bogate w cholesterol. Już 100 gram sera może mieć od 300 do nawet 600 lub więcej kalorii. Z tego powodu spożycie sera należy ograniczać, a unikać go powinny osoby z nadwagą, borykające się z chorobami układu krążenia i miażdżycą.

poniedziałek, 24 czerwca 2013

Co to są sery farmerskie?

Ostatnio nie było mnie na blogu, ponieważ byłam poza domem. We wtorek 18 czerwca wyjechałam z moimi rodzicami do Gdańska, do mojej cioci Krysi. Zwiedzałam po Trójmieście:
19 (środa) czerwca: byłam na koncercie Bon Jovi, było niesamowite i tego nie da opisać. J
20 (czwartek) czerwca: byłam na mieście w Gdańsku
21 (piątek) czerwca: jechałam z moją mamą i tatą z pociągiem do Sopotu i poszliśmy na molo. J
22 (sobota) czerwca: w Gdyni na porcie
23 (niedziela) czerwca: wystawa psów w Gdyni
24 (poniedziałek) czerwca: powrót do domu

Na tym koniec przedstawiam pierwszy sklep z serami farmerskimi w Polsce tj. jedyny w Sopocie. Produkują sery kozie, krowie i owcze. Oczywiście też konfitury, oleje tłoczone na zimno, miody oraz najlepsze włoskie wina.


Co to są sery farmerskie?
Sery farmerskie albo jak kto woli sery zagrodowe produkowane są w rodzinnych gospodarstwach. To zupełnie coś innego niż produkowany na skalę przemysłową ser dostępny w sklepach spożywczych. Nasze sery to rękodzieło. Produkują je pasjonaci i z tej pasji m.in. bierze się wspaniały smak tych serów. Ser to skomplikowany, żywy organizm. Dojrzewa, ma swoje potrzeby, reaguje na odpowiednie traktowanie. Wymaga od serowara wiedzy o tym jak się z nim obchodzić.

Jeżeli jesteście zainteresowani, to mogę podać Wam adres oraz telefon.
Krzywy Domek 81-717 Sopot ul. Haffnera 6
telefon: +48 508 893 350, e-mail: sklep@serlanselot.com


Następnym wpisie będzie omawiał wszystko o serach kozich i inne.

sobota, 22 czerwca 2013

Dieta biegacza: jesz, co chcesz

W przypadku opisanych diet sam decydujesz, co chcesz jeść i ile. Każda natomiast zawiera wskazówki co do produktów, które pozytywnie wpłyną na Twoje zdrowie, samopoczucie i formę na treningu. 
Wszystkożerca
Wszystkożerność nie oznacza folgowania zachciankom. Ale zostawia spore pole manewru tym, którzy lubią dużo i dobrze jeść.
Zasadnicza idea wszystkożerności jest prosta: dopóki nie tracisz umiaru, żadne jedzenie Ci nie zaszkodzi. To oznacza, że nawet produkty, które dla wielu ludzi są niedopuszczalne w zdrowej diecie, jak np. czerwone mięso, masło czy ser, mają prawo znaleźć się na talerzu wszystkożercy.
Pozwalanie sobie na jedzenie różnorodnych produktów jest dobrą strategią odżywiania się. Jeśli bowiem powiesz komuś, by czegoś nie jadł, to możesz być pewien, że będzie jadł tego zbyt wiele. 
Mięso
Czerwone mięso ma fatalną reputację ze względu na dużą zawartość niezdrowych, nasyconych kwasów tłuszczowych. Ale badania dowodzą, że mięso zwierząt karmionych naturalną karmą (trawą, sianem itd.) jest chudsze i ma 3-4 razy więcej zdrowych kwasów omega-3 niż mięso zwierząt karmionych paszami. Mięso zwierzyny łownej, np. jeleni, też bywa zazwyczaj chudsze niż wołowina.
·         Najlepszy wybór: Dowolna polędwica, befsztyki z mięsa zwierząt z ekologicznych hodowli.
·         Jedz oszczędnie: Kiełbasy, bekon, rozbratel są bogate w nasycone kwasy tłuszczowe.
Drób
"Kurczak i indyk to doskonałe źródła białka dla biegaczy" - mówi dr Amy Bragg, szef wydziału Performance Nutrition na Texas A&M University. To chude mięso, ale nie wierz w zapewnienia, iż wyrabiane z niego mielone, pasztety albo kiełbasy są równie dobre tylko dlatego, że są drobiowe. Do ich wyrobu używa się bowiem także skóry, która jest tłustsza.
·         Najlepszy wybór: Białe mięso bez skóry z drobiu z ekogospodarstw. Zdaniem badaczy, mięso tak chowanych kur i indyków jest bogatsze w witaminę A.
·         Jedz oszczędnie: Smażone skrzydełka z kurczaka i kurczaki w całości. Jest na nich skóra, a więc także niezdrowy tłuszcz.
Ryby
Dostarczają człowiekowi kompletny zestaw zdrowych kwasów omega-3, których nie znajdziesz w roślinnych produktach, takich jak np. siemię lniane. Dlatego dietetycy radzą jedzenie ryb 2 razy w tygodniu.
·         Najlepszy wybór: Dziki łosoś, dorsz, halibut oraz puszkowany tuńczyk.
·         Jedz oszczędnie: Tuńczyk (w całości sprzedawane są ryby starsze, w których kumulacja szkodliwych substancji, jak np. rtęć, jest wyższa), szczupak, bass morski, makrela królewska, rekin, miecznik - ich mięso może mieć podwyższony poziom toksyn.
Sery
Są napakowane wapniem. Ale sery, które mają wyraźny smak i zapach, jedz w niewielkich ilościach, ponieważ są bardziej kaloryczne. Czytaj etykiety, aby porównać ilość tłuszczu i kalorii w różnych gatunkach serów.
·         Najlepszy wybór: Feta, parmezan, mozzarella light, odtłuszczone sery żółte.
·         Jedz oszczędnie: Serki topione, które często są produkowane z dodatkiem oleju.
Oleje i inne tłuszcze
Tłuszcze dodają potrawom smaku, witamin i antyoksydantów. Ale wskazane jest oszczędne ich stosowanie. Postaraj się ograniczyć do minimum spożycie tłuszczów, które w temperaturze pokojowej są twarde. Wyobraź sobie, że tak twardo będą później blokowały Twoje naczynia krwionośne.
·         Najlepszy wybór: Oliwa z oliwek, olej canola i bogaty w kwasy omega-3 olej lniany to źródła zdrowych tłuszczów.
·         Jedz oszczędnie: Margarynę i tłuszcze do smarowania pieczywa, bo mogą zawierać rakotwórcze tłuszcze trans.
Przepis na: Fasolę z ryżem i kiełbasą z indyka (6 porcji)
Składniki:
5 kubków rosołu drobiowego
2 kubki brązowego ryżu zielona papryka pokrojona w kostkę, czerwona papryka pokrojona w kostkę
2 cebule, drobno pokrojone
2 ząbki czosnku, drobno posiekane
2 łyżki oliwy z oliwek
1/2 kg wędzonej kiełbasy z indyka, pokrojonej w krążki grubości 1 cm
2 400-gramowe puszki fasoli
400-gramowa puszka krojonych pomidorów
łyżeczka tymianku
liść laurowy
mielony pieprz do smaku
ostry sos paprykowy do smaku
Sposób przygotowania:
W garnku zagotuj w rosole ryż, aż zacznie wrzeć. Nakryj garnek, zmniejsz gaz do małego i gotuj ryż, aż wchłonie rosół (ok. 40 min). Podsmaż na mocno rozgrzanej oliwie paprykę, cebulę i czosnek, aż zmiękną. Dodaj kiełbasę i smaż ją, aż zacznie się brązowić. Dodaj fasolę i jeden kubek zalewy z fasoli, pomidory razem z sokiem, tymianek i liść laurowy. Duś przez 20 minut, mieszając od czasu do czasu. Przypraw pieprzem i sosem do smaku. Dodaj ryż i wszystko wymieszaj. Usuń liść laurowy i gotowe.
Wartość odżywcza 1 porcji:
470 kcal, 68 g węglowodanów, 25 g białka, 11 g tłuszczu
Wegetarianin
Dieta wegetarian wydaje się monotonna, ale w rzeczywistości bezmięsne posiłki świetnie smakują i mają wiele wartości odżywczych.
Jeśli myślisz o przejściu na wegetarianizm, musisz znać kilka faktów. Wegetarianie rezygnują z mięsa, niekiedy także z nabiału i mleka. Bez względu na to, gdzie Ty postawisz granicę, dieta oparta na produktach roślinnych może dostarczyć Ci zdrowego paliwa do biegania.
Badania dowodzą, że wegetarianie są mniej narażeni na choroby serca, cukrzycę i raka. Są także szczuplejsi niż jedzący mięso. Ale przejście na dietę bezmięsną wiąże się z pewnymi utrudnieniami. Wegetarianie są narażeni na niedobór składników stanowiących istotne paliwo dla biegaczy. Białko nie należy do tej grupy, bo jego mięsne źródła zastępują fasola, tofu i orzechy, ale są rzeczy, których łatwo może Ci w diecie zabraknąć. 
Żelazo
Ten związek jest komponentem hemoglobiny - cząsteczek, które transportują tlen we krwi. Kiedy następuje spadek poziomu żelaza w organizmie, krew nie jest w stanie przenosić wystarczająco dużo tlenu.
Efekt? Gwałtowny spadek Twojej biegowej wydajności oraz chroniczne wyczerpanie spowodowane anemią.
·         Ile: 8-18 mg dziennie
·         Jak: Posłodź swoje płatki śniadaniowe łyżką melasy, a dostarczysz sobie 80% dziennej dawki żelaza. Wzmocnisz jego absorpcję, pijąc sok pomarańczowy lub jedząc owoce bogate w wit. C. Inne dobre źródła żelaza: szpinak, płatki z dodatkiem mikroelementów, soczewica, tofu, fasola.
Wapń
Ten minerał nie tylko decyduje o wytrzymałości Twoich kości, ale również o prawidłowej pracy mięśni.
·         Ile: 1000 do 1200 mg dziennie
·         Jak: Kilka porcji odtłuszczonego nabiału zaspokoi dzienne zapotrzebowanie organizmu, ale dla wegan, którzy rezygnują z wszelkich produktów zwierzęcych, jest to większy problem.
Pozyskując ten minerał, muszą polegać na produktach pełnoziarnistych i zielonych warzywach liściastych. Wzbogacone wapniem soki i płatki zbożowe także się przydadzą, ale weganie powinni rozważyć branie suplementów.
 Witamina B12
To jedyny niezbędny składnik diety, który nie może być dostarczony wyłącznie z roślinnym pokarmem. Pozwala utrzymać prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i produkcję czerwonych krwinek, a jego brak prowadzi do anemii.
·         Ile: 2,4 mikrograma dziennie
·         Jak: Jeśli wybrałeś weganizm, prawdopodobnie będziesz musiał stosować suplementy albo przynajmniej jeść wzbogacone o witaminy płatki śniadaniowe.
Inne dobre źródło to drożdże piwowarskie, jeśli tolerujesz ich gorzkość. Wegetarianie, którzy jedzą jajka, wraz z nimi dostarczają sobie wit. B 12, zwłaszcza z tymi o większej zawartości kwasów omega-3. Możesz jeść 7 jajek tygodniowo, dzięki czemu nie będziesz musiał łykać wit. B 12.
Kwasy tłuszczowe omega 3
Te zdrowe kwasy tłuszczowe pomagają utrzymać ściany komórkowe we właściwej formie, a badania dowodzą, że spowalniają też sztywnienie ścian arterii, obniżają ciśnienie i zmniejszają ryzyko chorób serca.
·         Ile: 2000-4000 mg dziennie
·         Jak: Orzechy włoskie, olej lniany i siemię lnianie (musi być mielone, by zawarte w nim kwasy tłuszczowe mogły być przyswojone przez organizm) są bogate w omega-3. Ale tylko ryby i algi zapewniają pełne spektrum tych kwasów, więc wegetarianie powinni poszukać suplementów robionych z alg.


Przepis na: Słodkie ziemniaki z sałatką z czosnkiem (4 porcje)
Ziemniaki:
4 słodkie ziemniaki pokrojone na ćwiartki lub ósemki łyżka oliwy lub oleju canola
1½ łyżeczki soli morskiej
łyżeczka mielonej
papryki łyżeczka rozmarynu
Sposób przygotowania:
Rozgrzej piekarnik do 190° C. Posmaruj ziemniaki oliwą i obtocz w przyprawach. Ułóż je na rozgrzanej blasze do pieczenia. Piecz przez 20-30 minut, aż zaczną się brązowić.
Sałatka z czosnkiem:
łyżka oliwy z oliwek
2 ząbki czosnku, posiekane
papryka jalapeno, bez ziaren, posiekana
pęk jarmużu, kapusty collard i boćwiny, pozbawione włókien i grubo posiekane
½ łyżeczki soli morskiej lub sosu tamari
Sposób przygotowania:
Rozgrzej na patelni oliwę. Smaż saute czosnek i paprykę przez 1-2 minuty. Dodaj warzywa i posól. Podsmażaj przez kolejne 5-8 minut.
Wartość odżywcza 1 porcji:
230 kcal, 38 g węglowodanów, 4 g biała, 7 g tłuszczu

Smakosz
Smakosz rozkoszuje się nie tylko jedzeniem posiłku. Samo robienie zakupów i gotowanie jest dla niego źródłem przyjemnych doznań.
W świecie smakosza jedzenie jest doświadczaniem przyjemności - począwszy od wybierania najwyższej jakości składników potraw, poprzez gotowanie, do rozkoszowania się każdym kęsem. Chodzi o to, by zwolnić i znaleźć czas na gotowanie i próbowanie nowych rzeczy.
Wielu biegaczy postrzega jedzenie jako niezbędne napełnianie żołądka. Tymczasem można jeść tak, aby sprawiało to więcej przyjemności, a co za tym idzie, posiłek był bardziej satysfakcjonujący i sycący.
Nie musisz być dyplomowanym kucharzem, aby niektóre elementy filozofii diety smakosza zapożyczyć i wprowadzić do swojego stylu gotowania. Miej w pamięci poniższe rady, a będziesz się cieszył zdrowotnymi walorami swoich posiłków na równi z ich smakiem.
Stawiaj na jakość
Jasne, że lepsze produkty kosztują trochę więcej (OK, czasem więcej niż trochę), ale kiedy postawisz na jakość - zarówno składników dania, jak i jego samego - to będziesz czuł się syty, jedząc mniej.
Jeśli jakaś potrawa wydaje nam się bardziej wyrafinowana, staramy się jeść wolniej, bez pośpiechu, by dłużej rozkoszować się smakiem. Im wolniej jemy, tym mniej jemy.
Przyprawiaj z fantazją
Zioła i przyprawy poprawiają zdecydowanie smak i aromat jedzenia, tylko minimalnie zwiększając jego kaloryczność, za to wyraźnie - jego walory zdrowotne.
Jedno z badań ujawniło na przykład, że oregano ma więcej przeciwutleniaczy niż większość owoców. Niektóre badania dowiodły także, że czosnek ma umiarkowaną zdolność obniżania poziomu cholesterolu, podczas gdy kurkumina - związek nadający curry żółtą barwę - ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne.
Zwolnij i ciesz się
Kiedy jesz wolniej, lepiej trawisz jedzenie i mniejsze jest ryzyko, że będziesz się przejadał. Większa ilość czasu i pracy poświęcona na przygotowanie bardziej wykwintnych potraw może być dla niektórych odstraszająca, ale bardziej cieszysz się posiłkiem, kiedy przyrządzisz go w całości samodzielnie i wiesz, ile włożyłeś w to serca. Jedzenie posiłków wspólnie z rodziną i/lub przyjaciółmi pozwala też zacieśniać więzy z bliskimi osobami.
Śmiało eksperymentuj
Różne potrawy, przepisy i nowe metody gotowania - to wszystko pomoże zapewnić Twojemu ciału niezbędne składniki odżywcze, których potrzebuje. Jedząc rozmaite dania, dostarczasz sobie mnóstwo witamin i minerałów, bo nie żywisz się w kółko tymi samymi produktami.
Przykład? Sałatka z młodego szpinaku, rukoli i szczawiu to znacznie większa porcja witamin oraz mikro- i makroelementów niż ta, którą zjadasz w sałatce z sałaty lodowej.
Dodaj tłuszczu do smaku
Tak, tłuszcz jest kaloryczny i niektórych jego rodzajów, głównie tłuszczy trans, należy unikać. Ale tłuszcz jest również pełen aromatu, który dodaje jedzeniu atrakcyjności.
Odrobina oliwy z oliwek poprawi smak niemal wszystkich potraw, a przy okazji zawarte w niej jednonienasycone kwasy tłuszczowe w pewnym stopniu pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu LDL we krwi.
Wznieś toast lampką wina
Wielu znawców sztuki kulinarnej uważa posiłek za niekompletny, jeśli zabrakło na stole wina. Tak, tak, alkohol może mieć swoje miejsce w zdrowej diecie. Wino ma mnóstwo antyoksydantów, a do tego alkohol lekko rozrzedza krew, obniżając ciśnienie.
Pewne badania sugerują, że osoby umiarkowanie pijące żyją dłużej niż abstynenci. Ale pamiętaj, że "umiarkowanie" oznacza jedną lampkę wina (200 ml) dziennie w przypadku kobiet i 2 lampki w przypadku mężczyzn. Lekarze podejrzewają jednak, że picie alkoholu zwiększa ryzyko raka piersi, więc kobiety z grupy podwyższonego ryzyka powinny rozważyć zupełną rezygnację z procentowych trunków.
Przepis na: Pizza z cebulą, rukolą i figami
Składniki:
spód do pizzy
łyżka oliwy z oliwek
2 cebule, posiekane
½ łyżeczki soli
łyżka brązowego cukru
łyżka octu balsamicznego
kubek liści rukoli, pakowanych
6 suszonych fig, pokrojonych w plasterki
100 g koziego sera, pokruszonego
Sposób przygotowania:
Połóż spód pizzy na blachę. Rozgrzej piekarnik do 220° C. Rozgrzej olej i smaż saute posoloną cebulę, aż zacznie się brązowić. Dodaj cukier i ocet balsamiczny. Gotuj przez 10 minut. Rozłóż cebulę na cieście. Nałóż na wierzch rukolę, figi i kozi ser. Włóż blachę do piekarnika na 15 minut lub do czasu, aż krawędzie ciasta się zezłocą. Po wyjęciu pizzy z piekarnika spryskaj ją octem balsamicznym. Pokrój na 6 części i gotowe.
Wartość odżywcza 1 porcji:
190 kcal, 24 g węglowodanów, 6 g białka, 9 g tłuszczu